Czy wordpress jest darmowy

Chcesz użyć wordpressa i zastanawiasz się właśnie czy Wordpress jest darmowy? Koniecznie przeczytaj

WordPress

Czym jest wordpress? Wordpress jest systemem cms stworzonym przez ssss. System udostępniany jest bezpłatnie na stronie wordpress.org. Pliki możemy pobrać darmowo. Ale co dalej możemy z nimi zrobić, aby uruchomić swoją stronę czy bloga?
No właśnie, aby strona była widoczna w internecie pobrane pliki muszą zostać umieszczone na serwerze www. Jak je umieścić? Musimy mieć dostęp do takiego serwera. Możemy taki serwer www postawić sami (wystarczy np.: komputer, stałe łącze, Apache) lub poszukać kogoś, kto nam taki serwer udostępni.
Zwykle w życiu nie ma nic za darmo. W związku z tym należy poszukać oferty hostingu. Oferty mogą być różne. Koszt utrzymania strony na serwerze, czyli hosting zaczyna się już od killkudziesięciu złotych rocznie. Wraz z rozwojem strony, zwiększeniu liczby użytkowników, zwiększeniu liczby potrzebnego miejsca na serwerze, transferu ... koszty rosną.
Nie są to jednak koszty, które ponosimy "kupując" wordpress, a koszty utrzymania naszej strony.

wordpress.com

Twórcy systemu Wordpress udostępnili wordpress do pobrania za darmo. Ale udostępnili również stronę (serwis), na której można korzystać z wordpressa za darmo. Wystarczy wejść na wordpress.com. Można używać go darmowo, oczywiście z pewnymi ograniczeniami. A jeśli ograniczenia nam przeszkadzają skorzystać z oferty, która je usunie. Oczywiście za to już płacimy.