Jak przenieść bloga z blog.pl na wordpress

W tym tygodniu Onet poinformował o zamknięciu serwisu blog.pl. Prowadzone w nim blogi znikną z dniem 31.01.2018. Cięcie wydaje się radykalne, dające blogerom jedynie dwa niepełne miesiące na przeniesienie się. Zastanawia mnie, ile blogów faktycznie zostanie przeniesionych, a ile po prostu zniknie. Ile osób uzna, że ich blog jest wartościowy i zrobi wysiłek, by go przenieść. A ile machnie ręką i da za wygraną ...

Więc dzisiaj o przenoszeniu bloga z blog.pl  wordpress. A w zasadzie jak przenieść bloga z Wordpress na Wordpress. Tak z wordpress, bo blog.pl to platforma Wordpress.

Gdzie przenieść bloga z blog.pl?

Ponieważ blog.pl to blogi działające na Wordpressie - najwygodniej i najszybciej przenieść się również na Wordpress. Można pomyśleć o własnym hostingu. Oczywiście licząc się z tym, że jest to opcja płatna.
Większość jednak osób, która dotąd prowadziła blog za darmo, wybierze raczej rozwiązanie również darmowe. Najlepszym wyborem wydaje się wtedy serwis wordpress.com.
Można też spróbować innych darmowych serwisów, należy liczyć się jednak z tym, że przeniesienie bloga będzie nieco bardziej czasochłonne. Dobrym wyborem byłby wtedy Blogger, czyli blogger.com.

Jak przenieść bloga z blog.pl na wordpress.com

Na początku powiemy sobie jasno, że nie da się tak po prostu wziąść całego bloga z blog.pl i go przenieść gdzie indziej. Nie da się przenieść wyglądu bloga (motywu i jego ustawień), wtyczek czy adresu bloga. To co możemy przenieść to zawartość bloga, a więc wpisy i strony.

Krok 1. Eksport zawartości bloga


Krok 2. założenie bloga na wordpress.com


Krok 3. Import zawartości bloga


Krok 4. Sprawdzenie linków

Krok 5. Sprawdzenie obrazów i filmów

Krok 6. Poinformowanie użytkowników i przekierowanie bloga